FiveFingers® a ludzkie stopy: co je łączy?

stopa a FiveFingers Vibram FiveFingers® to pierwsze na świecie obuwie anatomiczne i fizjologiczne. Oznacza to, że są dopasowane do budowy stopy (jak rękawiczka pięciopalczasta do dłoni) oraz umożliwiają stopie pełen naturalny zakres ruchu. Pozwalają też na przesyłanie do układu nerwowego bogatej informacji receptorów głębokich, niezbędnej do precyzyjnego i skoordynowanego sterowania ruchem ciała.

Vibram FiveFingers® wykracza poza koncepcję obuwia minimalistycznego. Opiera się na połączeniu innowacyjnej idei z najnowocześniejszą technologią, która umożliwiła firmie Vibram wyprodukowanie takiego obuwia. To przykład sytuacji, kiedy technika działa naprawdę w służbie człowieka i wspiera powrót do korzeni – do naturalnego ruchu, źródła zdrowia i przyjemności. Żebyś mógł poruszać się tak, jak natura to przewidziała w przeciągu milionów lat ewolucji.

5 powodów by nosić Vibram FiveFingers®:

Nasze ciało powstawało w toku ewolucji bez butów. FiveFingers® zaprojektowane są tak, że dopasowują się do naturalnej budowy i funkcji ciała. Dają przy tym świetną ochronę przed urazami. Zalety korzystania z nich są takie same jak przy poruszaniu się boso, z tym, że mamy ochronę delikatnej skóry stopy.

Vibram FiveFingers® to nowoczesne obuwie treningowo-rehabilitacyjne, zgodne z budową i funkcją ciała. Dlatego w FiveFingers® możliwe jest osiągnięcie następujących rezultatów:

1. Zwiększenie WYTRZYMAŁOŚCI – bo wzmacniają mięśnie stóp i dolnych partii nóg.
2. Zwiększenie ZWINNOŚCI i UNIKANIE KONTUZJI – układ nerwowy dostaje w nich pełną informację z receptorów o dynamice ruchu stopy.
3. Poprawa WYCZUCIA RÓWNOWAGI – bo dają lepsze czucie podłoża i ułożenia stopy.
4. Oszczędzanie KOLAN, BIODER i KRĘGOSŁUPA – bo pomagają przywracać naturalne wzorce ruchowe i prawidłową postawę. Stopa porusza się prawidłowo w pełnym zakresie ruchu, a przez to może pełnić swoją rolę genialnego systemu amortyzacji.
5. Wspomaganie i przyspieszanie PROCESU REHABILITACJI pourazowej. Poza tym, pomagają korygować płaskostopie u dzieci i osób dorosłych.
6. Duża dawka PRZYJEMNOŚCI – chodzenie w nich jest nieprzyzwoicie przyjemne, bo stopy mają wygodę i pełną swobodę, jak przewidziała to Matka Natura. Równocześnie są dobrze chronione.

FiveFingers® są zbudowane jak Twoja stopa. I poruszają się jak Twoja stopa.

*Osoby zainteresowane bieganiem albo uprawianiem intensywnych ćwiczeń fitness w Vibram FiveFingers® prosimy o zapoznanie się ze stroną “Jak zacząć?”

Po co mamy stopy?

“Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki.” Leonardo da Vinci

Stopa – nasz fundament. Jest tak zbudowana, żeby stanowić podparcie całego ciała oraz łagodzić obciążenia powstające podczas chodzenia czy biegania.

znaczenie stópW stopie znajduje się wiele receptorów. Z części z nich odbieramy bodźce świadomie (temperatura, dotyk, ból). Jednak są też inne znajdujące się w mięśniach, ścięgnach i stawach – receptory głębokie, tzw. proprioceptory. Bodźce, które z nich napływają omijają naszą świadomość. Za to dla naszego układu nerwowego, stanowią one niezwykle cenną informację.

Dzięki tej informacji nasz układ nerwowy wie, jakie jest ułożenie naszego ciała i zakres ruchu. To pozwala mu w ułamku sekundy zmieniać napięcie mięśni czy ustawienie kątów zgięcia w stawach, żeby poruszać się stabilnie, wydajnie i nie ulec kontuzji.

Niestety, wiele z tych receptorów nie przesyła potrzebnych informacji, kiedy nasze stopy są unieruchomione w butach z grubą, mało elastyczną podeszwą. W takim tradycyjnym obuwiu pozornie mogłoby się wydawać, że stopa pracuje, bo codziennie na niej chodzimy. W rzeczywistości zaburza się praca stopy. W skutek tego nasz układ nerwowy zmienia naturalne wzorce ruchowe, próbując zaadaptować się do sztucznych warunków.

Po to powstały FiveFingers, żeby Twoje ciało dobrze wiedziało co się z nim dzieje. Mogło reagować szybko, pracować efektywnie w czasie treningu i ruchu w ogóle oraz dostarczać Ci wiele przyjemności. A przyjemność stanie się dodatkową motywacją, najlepszego rodzaju.

FiveFingers® w Polsce i na Świecie:

stoiskoBosaStopaVibram FiveFingers® na świecie znane są od 2006 roku, zdobyły już wielką popularność w Stanach Zjednoczony i Europie Zachodniej. W Polsce obecne od niedawna, głównie w sklepach internetowych.

Vibram FiveFingers® to nowoczesne obuwie treningowo-rehabilitacyjne. Wykorzystywane są do wielu form rekreacyjnej aktywności fizycznej, Kettle bell workout groupale również w treningu sportowców wyczynowych i procesie rehabilitacji. W Polsce prekursorem użycia VFF w rehabilitacji jest Carolina Medical Center. W zastosowaniu do treningu pionierami są narodowa kadra skoczków narciarskich oraz panczenistki z brązową medalistką olimpijską, Luizą Złotkowską na czele. Korzystają z nich zawodnicy MMA, bokserzy oraz trenerzy fitness. A także miłośnicy naturalnego biegania, jak i osoby czerpiące radość z chodzenia boso, które dzięki Vibram FiveFingers® jest bezpieczne, bo stopa zyskuje potrzebną ochronę.

Vibram FiveFingers® pozwalają zachować stopie pełną, fizjologiczną ruchomość, przez co ułatwiają wzmacnianie zarówno mięśni, jak i więzadeł stopy. Znacznie poprawiają wyczucie równowagi, a niwelując podniesienie pięty ułatwiają fizjologiczne ustawienie miednicy i kręgosłupa, sprzyjając korygowaniu sylwetki. Kierowani są do nas nawet pacjenci po operacji haluksów i z innymi schorzeniami stopy, jak stany po urazach sportowych czy choćby problemy z płaskostopiem.

Przy tym, poruszanie się w tych butach dostarcza autentycznej, zmysłowej przyjemności. Można śmiało powiedzieć, że łączą przyjemne z pożytecznym.

Zapraszamy również na strony “Dla kogo Vibram FiveFingers®?” i “Czy te buty są dobre dla dzieci?” oraz na inne strony w dziale “O butach Vibram FiveFingers®”