No właśnie, po co są palce u stóp? W końcu nie zanikły w toku ewolucji… A spokojnie mogły, były na to setki tysięcy lat.Pretty feet 4

Utrzymywanie równowagi to podstawowa funkcja palców. Łatwo się o tym przekonać stając boso na jednej nodze. W podobnym ustawieniu można też sprawdzić, w jaki sposób palce biorą udział w odpychaniu się ze stopy.

Drugą ważną rolą palców stopy jest udział w ustalaniu położenia masy ciała oraz kierunku jej przesunięcia. Brzmi skomplikowanie, na szczęście odbywa się to bez naszej świadomości. Dzięki temu palce stopy pomagają stabilizować ułożenie stopy i pośrednio ustawienie całego ciała.

Dlatego, jeśli zdarzy się sytuacja, w której palce stają się stale napięte, bo na przykład muszą brać cały czas udział w podpieraniu ciała, jak na śliskiej powierzchni (lód, mokra podłoga) – nie są wtedy w stanie pełnić swojej podstawowej funkcji dynamicznego regulowania równowagi ciała. Wtedy mięśnie łydki przejmują część tej pracy i łatwo ulegają przeciążeniu, stają się bolesne. Żeby tego uniknąć, trzeba zdjąć obciążenie z palców i wtedy ustąpi napięcie mięśni łydki.FiveFingers razem

Reasumując, palce u stopy biorą udział:
1) w utrzymywaniu równowagi,
2) w stabilizacji położenia stopy i całego ciała,
3) w ruchu odpychania się (wybijania się) ze stopy.

Funkcja palucha zaznacza się mocniej przy wybiciu ze stopy, a funkcja reszty palców jest kluczowa w utrzymywaniu równowagi.

Żeby to wszystko było możliwe, stopa musi mieć pełny, fizjologiczny zakres ruchu. Wtedy układ nerwowy dostaje bogatą informację z receptorów i może się nią posłużyć podnosząc naszą zwinność i zmniejszając ryzyko kontuzji.

Dr. Nicholas Romanov, dwukrotny trener kadry olimpijskiej,
http://www.posetech.com/training/archives/000296.html

PAMIĘTAJ! Masz 5 palców.

VFF 1palec 04…chyba że Twoje stopy wyglądają tak…

Zapraszamy również na strony “Dlaczego Vibram FiveFingers®?” i “Dla kogo Vibram FiveFingers®?” oraz na inne strony w dziale “O butach Vibram FiveFingers®”